:::: MENU ::::

Bilmök 9

bilmökLogoKim demiş bilgisayar mühendisleri asosyaldir diye, her sene düzenlenen Türkiyenin en büyük öğrenci kongrelerinden biri olan Bilmök yani Bilgisayar Mühendisleri Öğrenci Kongresi bunu aksini kanıtlar nitelikte sanırım.
2005 Yılında ilk Eskişehir Üniversitesinde 12 üniversitenin katılımı ile gerçekleşen ve bilgisayar mühendislerinin sorunlarını ve geleceğini tartışmak için yapılan kongre geçtiğimiz hafta Kocaeli Üniversitesin de yapıldı ve ne mutlu bana ki bende organizasyon ekibindeydim.


tweet_bilmokTabi 9.su olduğundan ve tanıtım için o kadar uğraştan sonra bu katılım 82 üniversite, 1100 katılımcı ve canlı yayından 10000 den fazla kişiye çıktı.Gariptir bu kadar kolay iletişilebilen bir bölümde okumamıza rağmen bir çok gelenden aldığımız tepki böyle bir kongrenin varlığından yeni haberdar oluyoruzdu, bundan sonra bilinirliği çok daha fazla olacağını sanıyorum ki bilmöke katılan 1100 kişi kongreden kendi üniversitelerinde bahsecektir yani umarım..Tweet ekranıda bunu biraz kanıtlıyor sanırım 2226 tweet az değil.Bu arada ilk tweeti de ben atmışım daha önce fark etmemiştim.Gece 3:02 de, o ara Yavuzla Bilmök 9 için hazırladığımız oyunun sitedeki eksikliklerini tamamlamaya çalışıyorduk, sabaha karşı 5 gibi bitti ve ertesi gün ekipteki o enerji sayesinde sadece 3 saatlik uykuyla sahne arkasındaki o koşuşturmacaya rağmen hiç uykumun geldiğini hatırlamıyorum.Oyun tanıtımında da sorun çıkmadı sadece ödülü verirken biraz zamanlama ile ilgili sıkıntı oldu o kadar

Fly Deep Sunumu

Fakat amatörce ve düzgün planlanmamış olduğunu kabul ediyorum, çünkü buna vakit yoktu.. Uygulamayı bile 1 gün önce appstore’a koyabildik.Fakat herşey bir yana zor durumda heyecanı gideren 2. gün Sahne Arkası Şefi Kadir Gürbüz,Kıymet ve Yunusla sahne arkası çok eğlenceliydi hatta bi ara bazı sıkıcı sunumlarda içerde uyumaya başlayan seyircileri sahne arkasına mı alsak diye düşündüm 😀

toplantı_bilmok

1100 kişi ve 82 üniversite çok iyi bir tanıtım ve bilinirlik yaratsa da getirdiği sorumlulukta gerçekten stres yaratan tipten oldu..Yinede bu baskıyı iyiye kullanmayı başarabildik sanırım, bu konuda yapılan planların önemi gerçekten çok büyük..ProtokolSpiderman’ın ünlü sözü geliyor akıllara “Büyük güç, büyük sorumluluk gerektirir.” diye, sanırım bunu ekip olarak çok iyi yaşadık özellikle de bu konuda profesyonelliği bulunmayan insanlar olduğumuzu düşünürseniz durumu daha iyi kavrarsınız.Pazar günü güzel bir konuşma yapan bilgisayar dahilerinden Erek Göktürkle sahne arkasında sohbet ederken bize

Arkadaşlar siz çok kasıyorsunuz bu kadar özenmeye gerek yok organizasyonlar mükemmel olmak zorunda değil. rahat olun..”

demesi kongreyi ne kadar önemsediğimizi açıklıyor sanırım..Şanslıyız ki konuşmacılar da genelde anlayışlı ve sabırlı insanlardı ufak tefek aksaklıklar olsa da önemsemediler ve kongreden mutlu ayrıldılar..

Presidents

Oyun nedeniyle ben son 3 toplantıdan 2 sine katılabildim ama görev paylaşımı ve bilgilendirme açısından gayet verimli oldu ve yerinde kararlar alındı.Görev dağılımından yapılacaklar listesine kadar herkese yapacağı iş iyi açıklandı ve eksikler bir gün önceden giderildi.Bu konuda iyi organize olabilmemizin ve etkinliğin başarılı olmasının sebebi sanırım Bilmök’e adaylıktan Bilmök’ün bitimine kadar elini en çok taşın altına sokan sağdaki 3 kişidir. Kürşat Topçuoğlu ( KouBK Eski Başkanı ), Emre Erkiş (KouBK Başkanı ve Bilmök Komitesi Başkanı), Tarık Yurtlu (KouBK Başkan Yardımcısı).

Acısı ve tatlısıyla 8 9 aylık bir hazırlık sürecinden sonra bilmök’ü tamamlandı Emre’nin bir lafı var “9. Bilmök KouBK’nın çocuğu gibi” diye sanırım o çocuk düşmeden yürümeye başladı.  Umarım seneye İtüde düzenlenecek olan 10. Bilmök de yine böyle güzel ve eğlenceli bir organizasyon olur.


Takipte kalmak için Faydalı linkler 
www.bilmok.org.tr
Twitter
Facebook