:::: MENU ::::

Hack-ING

Geçen hafta sonu ING Bank ve Webbox.io nun düzenlediği hackathondaydık. Tabi hackathonu düzenleyen ING Bank olunca ödüllerde cezbedici olabiliyor bu yüzden katılım bi hayli fazlaydı. Herkes turuncu ING Bank tişörtünü giymiş koşuştururken aklıma yıllar önce izlediğim turuncu keşişler reklamı geldi, aslında bir çok yönden nerdler keşişlere benziyor da neyse.

İlk gün herkese program hakkında bilgi verildi, kod yazacağımız uyuyacağımız kısaca 2 3 günlüğüne yaşayacağımız yerler tanıtıldı ve yarışma içeriğinden bahsedildi. Diğer hackathonlardan farklı olarak Hack-ING de projelerin yarışmacılar tarafından oylanarak değerlendirileceğini öğrendiğimde şaşırdım çünkü genelde hackathon sahipleri ek zahmete girerek böyle bir oy sistemi geliştirmektense direk juri üyelerine oylatarak dereceleri belirler. Açıkcası bu hoşuma gitti çünkü daha önce katıldığımız bir çok hackathonda uygulanmış fikirlerin dereceye girmesi sinir bozucu olmuştu, ayrıca katılımcılara oy hakkı verilmesi katılımcıların önemsendiğinin bir göstergesi bence. Hackathonda hoşuma giden bişi daha vardı genelde böyle etkinliklerde organizasyon sahibi kendi reklamını yapan bir sürü sunum yapar ve katılmak zorunda kalırsın, sinir olursun.( Özellikle microsoft bu konuda masterdır.. ☺) Bu tarz bir sunuma hiç rastlamadım yada hiç haberim bile olmadı.

İlk gün yavaş yavaş ortama alıştıktan sonra ikinci gün projeden sıkıldığımızda mini sunumlara koştuk. Sunumlar gayet kısa ve eğlenceliydi özellikle Bilgem Çakırın sunumunu çok beğendim, sanırım üniversiteden beri sevdiğim maker trendinden, demoscene den sunumda bahsedilmesi hoşuma gitti.
Ekip
Bizim için ise hackathon 2. gün başladı diyebilirim. Çünkü takımımız 5 kişilikti (Müge, Fatih, Tolga, Gülnur) ve beşimizin de onayladığı bi fikir olsun istedik, bu yüzden fikrimizi tam olarak 2. gün belirleyebildik. 1. Gün ING Bank yöneticileri de dahil olmak üzere herkesle beyin fırtınası yaparak geçti.

1. Gün sonunda Oguzhan ve Emrah ile sohbet ederken ING Bank’ın doğayı kirleten hidro elektrik santrali, 3. köprü projesi gibi projelere kredi vermediğinden bahsetti ve bu hoşumuza gitti hatta bir ara Tolga’nın ing bankdan hesap mı açsak dediğini duydum ve şaşırdım genelde kendisi bankaları pek sevmez

Sonunda fikrimize karar verdik ve onu hayata geçirmek için kolları sıvadık sonuçtan memnunum 2. olduk 5.000 lira kazandık ama daha da önemlisi ilk defa bir hackathonda gelir modelini soran bir juri ile muhattap olmadık ve bu defa ne kadar para kazanabiliriz değilde ne kadar harcayabiliriz diye düşündük. ☺işte 5.000.000 TL yi hayalimizde harcadığımız projemiz.

GingkoProjenin adı ‘Gingo’ adını mabet ağacı olarak bilinen benzeri bulunmayan bir ağaç türü Ginkgo dan almakta.Projenin amacı ise adına yakışır biçimde hep birlikte doğaya yardım etmek, peki hep birlikte bunu nasıl yapacağız. İşte eğlenceli kısımda burası.

Cevap hep birlikte bir şifrenin ve hatta sanatın parçalarını tamamlayarak.

Ayrıca Mehmet Ali Sabuncuoğlu’nun projesi İstek mi? İhtiyaç mı? da hackathonda 1. oldu. Ve açıkcası benim favorimdi ☺ özellikle sunumlarını çok beğendim. Erken deneme sürümü için mail listesine adımı yazdırdım sizde incelemek isterseniz, twitterdan dürtebilirsiniz.

 

 

Sonuç olarak eğlenceli bir hafta sonuydu yayında yapımda emeği geçen herkese teşekkürler..

 

Hack-ING_1