:::: MENU ::::

Tubitak Girişimcilik Kampı

Geçen hafta Gebzedeki Marmara teknokentin düzenlediği girişimcilik kampına katılma şansını yakaladım, şansını diyorum çünkü katıldığım iyi ve öğretici ayrıca farklı kamplardandı. Kamp sonunda ayrılırken birbirimizi 1 haftalığına tanıyor olsakta sanki uzun zamandır tanıyormuş gibi hüzünlendik. Bu kadar hızlı birbirimize ısınmamızı da katılımcılarla aynı kafada ve aynı hobilere sahip olmamıza bağlıyorum çünkü katılımcıların geneli mühendisti hatta çoğunluk bilgisayar mühendisiydi. Tabi bilgisayar mühendisi olunca oyun oynamayı sevenler, dota bağımlıları ve hatta çok az kişinin bildiği çocukluğumun oyunu Ultima Online ‘ı bilen, zamanın Nebula sında oynamış Saimcan bu tezimin kanıtladığını düşünüyorum..
Teknokent Ceo’su Faruk Sakin, Özgür Aktaş ve Yavuz Selim Yaşar’a sadece bu yararlı eğitim için değil bu kadar aynı kafada insanı bir araya getirip iyi arkadaşlıklar kurmamızı sağladığı için de teşekkür etmeliyim sanırım.

Bu katıldığımız ilk girişimcilik haftasıydı hatta 2001 den bu yana tüssideye gelen ilk üniversite öğrencileriymişiz ama merak etmeyin devamı gelecekmiş o yüzden bu etkinliği tanıtmamız ve görüşlerimizi paylaşmamız için fazladan tembihlendik. Bu nedenle girişimcilik haftasına katılmak isteyenler için bir ön bilgi olması açısından aklımda kalanlarla 1 haftalık süreci kısaca anlatacağım…

Girişimcilik kampına başvurunuzdan sonra sizi sorulara verdiğiniz cevaplara ve CV nize göre marmara teknokent bünyesindeki bir ekip değerlendiriyor burada önerim soruları iyi düşünerek cevap verin çünkü ekip gerçektende her soruyu tek tek inceliyormuş ilk girişimcilik kampında katılan 400 kişiden 40 kişi seçilmiş ki bu sayı ben ve ilk kampa katılan arkadaşlarım sayesinde daha da artacağını düşünüyorum..

Kampa katılma hakkı kazandığımız açıklandıktan sonra 2 şubat pazar günü Gebze Teknoparkda toplantık bizi Murat Arslan ve Saimcan Sesigür karşıladı ve konaklama için Tüsside ye geçtik.

Tüsside Gebze teknoparkının içindeki doğa manzarası harika bir eğitim lojmanı. İlk gün etrafın tanıtılması ve kısa bir tanışma, sohbetle geçti.

2014-02-02 16.08.37

İkinci gün yani 3 şubat eğitimin ilk günüydü ve sabah erkende bireysel liderlik konusunda İlhan Gülertan ilginç bilgiler verdi. Bireysel liderlik eğitiminin hoşuma giden en güzel yanı çok interaktifti, ne zaman sıkılmaya başlasak anında İlhan hoca bizi tahtaya davet etti. Ayrıca ilk gün kendimizle ilgili bir çok yönden psikolojik testler yaptık olaylara bakışımızdaki hatalarımızı keşfetmeye çalıştık. Bir işe başlamadan önce 1 sn bekleyip düşünmemiz gerektiği halde çoğu zaman yapmadığımızı fark ettik. Ardından akşam sucuk ekmek partisi vardı fakat herşey doğranmış bir şekilde geldi ve sucukları biz pişirdik domatesleri kestik vs.. Burası çok önemli çünkü aslında bu işlemleri yaparken her birbirimizle iletişim içindeydik sanırım bu da birbirimize daha hızlı alışmamız için tasarlanmış bişi.

Üçüncü gün temel kavramları öğrendik ve açıkcası ilk başta biraz sıkıcıydı çünkü zaten daha yeni tatile girmiş öğrenciler olarak slaytlardan sıkılmışken, temel kavramlardaki tanımlara bakmak pek ilgi çekici gelmedi. Sanırım bir önceki günün interaktif ve ilginç eğitiminin etkisi de vardı. Neyseki öğleden sonra gruplara bölünerek fikir seçme ve geliştirme etkinliği vardı. Programa göre fikri seçtikten sonra maaliyet analizi de yapacaktık ama biraz ağırdan aldığımızdan olacak ki maaliyet analizi yetişmedi. Akşam yine tubitaktan İsmail Ünlüsoy’un üniversiteden arkadaşı DevTech şirketinin yaşam hikayesini dinledik sorularımızı sorduk.

Dördüncü gün yani Çarşamba günü pazarlama ve asansör sunumu hakkında bilgiler alıp bunları test etmek için önceki günkü oluşturduğumuz grup ve fikirde uyguladık. Sonuçlar çok eğlenceliydi ve çok komik fikirler ortaya çıktı. Öğleden sonra da kanvas iş modelini (Business Canvas Model)  öğrendik ve fikrimizi bu iş modeline oturtmaya çalıştık. Daha önce duymadıysanız inceleminizi şiddetle tavsiye ederim gayet kolaylaştırılmış bir modelmiş. Akşamda meyve salatası ve dondurma etkinliği tabi ki meyveleri zevkle biz hazırladık. Akşam etkinliğinden sonra gece oyunlar için zaman kaldığından Vampir Köylü diye yeni öğrendiğim bir oyun oynadık bu zamana kadar öğrenmediğime üzüldüm açıkcası çünkü çok eğlenceli bir oyunmuş sizde gece bir oyun oynayabilirsiniz özellikle  aşağıdaki gibi bir şömine ateşinde daha da zevkli olabiliyor.

Beşinci gün perşembe günü kampın en eğlenceli ve komik günüydü diyebilirim. Hemde öğlen proje yönetimi hele çağlayan yazılım proje yönetimine benzer milyonlarca ayrıntısı olan bir sistemi sindirmeye çalışmamıza rağmen..
Çünkü öğleden sonra tüm gün çocuklar gibi oyun oynadık.

Temel fikir davranış modellerimizi farkına varmamız çünkü insan genelde kendini izlemiyor ve hareketlerinin farkında değil. Hatta bazen bu hareketleri saklıyor ve rol yapıyormuşuz. Fakat oyun oynarken biraz daha kendinizin farkında olmayıp oyuna kaptırıyorsunuz ve tam bu sırada bir kamera sizi kaydediyor. Tabi ki çok komik görüntüler çıktığını söylememe gerek yok neredeyse 1 saat sıkılmadan izleyip kendimize güldük. Etkinliğin sonunda herkes mutluydu ve herkes kazanmıştı.

2014-02-07 00.51.33

Ardından oyunda yorulmamıza rağmen oluşturduğumuz fikri sunmak için beyin fırtınası yaparak çalıştık. Hatta saat 12:00 gibi Faruk Sakin ziyaretimize geldi ve onla 2 ye kadar sohbet ettik biraz dinlendik, projelerimize baktı ve genelini beğendi..

fakat biraz abarttık sanırım çünkü Emre ile ilginç bir konuda sohbet ederken saat sabahın 5’i olduğunu fark ettik ve odalara dağıldık.

Ertesi gün sunum ve sertifika günüydü. Herkes heyecanlıydı heyecana rağmen kazasız belasız sunumlarımızı yaptık çok güzel fikirler çıktı. İşte grup arkadaşım Kasım’ın paraşütsüz uçuşunu içeren eğlenceli reklam filmi

Bizim fikrimiz değişik gerçeklik deneyimi yaratacak bir gözlüktü. Biraz maaliyet konusunda pahalı olsada çok hoş projeydi. Bizim fikrimizin yanında dediğim gibi çok yaratıcı fikirlerde vardı hatta duyumlara göre bazı fikirler teknoparkda kuluçka merkezine seçilmiş.İlerde kesinleşince gönderiyi güncelleyecem..

Sunumların ardından sertifika töreninin ardından öğle yemeği yiyip evlere dağıldık. Eğlenceli ve güzel bir haftaydı girişimcilik kampına katılmanızı şiddetle tavsiye ederim..